در سال 1393 بر فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام چه گذشت؟

34 نشان رنگارنگ و جایزه مدیریت ممتاز حسن ختام سالی پرشکوهبدنسازی و پرورش اندام در سال 93 سال پرترافیک و توام با موفقیتهای شگرف را پشت سر گذاشت؛ از تاثیر قهرمانی تیم ملی بادی کلاسیک کشورمان در رنکینگ کاروان اعزامی ایران به بازیهای ساحلی آسیا تا قهرمانی در جام هشتم بادی کلاسیک جهان و نایب قهرمانی جهان و ایستادن بر بام پرورش اندام قاره کهن.

بدنسازی و پرورش اندام در سال 93 سال پرترافیک و توام با موفقیتهای شگرف را پشت سر گذاشت؛ از تاثیر قهرمانی تیم ملی بادی کلاسیک کشورمان در رنکینگ کاروان اعزامی ایران به بازیهای ساحلی آسیا تا قهرمانی در جام هشتم بادی کلاسیک جهان و نایب قهرمانی جهان و ایستادن بر بام پرورش اندام قاره کهن.

در واپسین روزهای سال کهنه، سایت فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام، نگاهی انداخته بر آنچه که در سال 1393 بر این فدراسیون گذشت.

این رشته ورزشی با ریاست ناصر پورعلی فرد در سال 93 که روزهای پایانی آن را سپری می کنیم در رقابت های بین المللی بسیار مهمی شرکت کرد و توانست عناوین خوبی هم کسب کند.* قهرمانی تیم ملی پرورش اندام در مسابقات قهرمانی آسیا

28 خرداد ماه 1393 تیم ملی بدنسازی و پرورش اندام کشورمان در اولین رویداد بزرگ خود به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شد که در نهایت ملی پوشان شایسته کشورمان همانند سالهای گذشته با درخشش خود توانستند با کسب عنوان قهرمانی به کار خود پایان دهند. تیم ملی پرورش اندام کشورمان توانست با کسب 5 طلا، 4 نقره و 2 برنز به این عنوان دست یابد و بالاتر از سریلانکا میزبان بازیها و کویت آقای آسا شود.

على رستمى، خليل اسدى، رضا باقرزاده، داود محمد عليزاده و رضا تقدسى نفرات طلایی مسابقات قهرمانی آسیا بودند. اميد سليمانى قهرودى، ياسين امانى پور، محمد على اکبر و محرمعلى صياد هـجبر منش توانستند گردن آویز نقره را از آن خود کنند و آيت نجد باقرى و اميد حاتم آبادى مدال برنز را بدست آوردند و حسين جلالى موفق به کسب عنوان چهارمی این رقابت ها شد.

رضا سلطان نژاد نیز به عنوان مدیر تیم‌های ملی و على تبريزى،احسان کنگرلو،وحيد اکبرزاده،على نعمتى و يوسف کريمى مربیان تیم ملی اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا در سریلانکا بودند.

همزمان با برگزاری مسابقات پرورش اندام و بدنسازی قهرمانی آسیا در سریلانکا، ناصر پورعلی فرد، رییس فدراسیون، پیشنهاد میزبانی ایران برای مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۵ را ارائه کرد که با موافقت مسئولان فدراسیون جهانی، این میزبانی به ایران تعلق گرفت.


* ره آورد پیشکسوتان و جوانان از مسابقات جهانی مکزیک

در مسابقات پیشکسوتان و جوانان پرورش اندام جهان که طی روزهای 10 الی 14 مهر ماه به میزبانی مکزیک برگزار شد، تیم اعزامی کشورمان با کسب دو مدال برنز بهروز تابانی و باقر نصرت نژاد، مقام چهارمی مظاهر تابانی، مقام پنجمی علیرضا استقامت و عنوان ششمی علیرضا نیکپور به کار خود پایان داد.
هدایت این تیم را عباس عاقلی و احد عبادی و سرپرستی آن را جلال نادمی دبیر فدراسیون برعهده داشتند.


* نایب قهرمانی بزرگسالان در مسابقات پرورش اندام جهان در برزیل

رقابتهای جهانی پرورش اندام 22 آبان ماه با حضور نمایندگان 57 کشور در برازیلیای برزیل برگزار شد و نمایندگان کشورمان با کسب 2 مدال طلا، 3 مدال نقره و یک مدال برنز در جایگاه دوم جهان ایستادند.

هادی چوپان و مهدی عیاری صاحب نشان طلا شدند. مهدی حیدری ، بابک اکبرنیا و اسحاق قویدل بر سکوی دوم ایستادند و سجاد نیکنام نشان برنز را آز آن خود کرد. علی رستمی و خلیل اسدی در جایگاه چهارم اوزان خود قرار گرفتند و رضا نوری آرا با کسب عنوان هفتمی به کار خود در جام شصت و هشتم جهان پایان دادند. این رقابت‌ها با قهرمانی تیم مصر و سومی تیم کره جنوبی خاتمه یافت.

هدایت تیم ملی پرورش اندام ایران در رقابتهای جهانی برزیل را محمد نصیری، علی تبریزی و وجید اکبرزاده بر عهده داشتند. ناصر پورعلی فرد، رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام که برای شرکت در اجلاس جهانی به برزیل رفته، تیم را همراهی کرد.

* قهرمانی بادی کلاسیک و ارتقاء 2 پله ای کاروان ایران در بازیهای ساحلی آسیا

یکی از افتخارات مهمی که در سال 1393 برای فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام رقم خورد اعزام تیم بادی کلاسیک کشورمان به مسابقات ساحلی آسیایی بود.

تیم ملی بادی کلاسیک کشورمان در این مسابقات با 2 ورزشکار به سرپرستی رضا سلطانی عازم پوکت تایلند محل برگزاری مسابقات شد که در نهایت این تیم 2 نفره توانست با طلا جواد سلطانی و نقره روح اله میرنورالهی عنوان قهرمانی را از آن خود کند.

اهمیت طلا و نقره دو نماینده شایسته کشورمان زمانی بیشتر مشخص شد که با این دو مدال، به جایگاه رده بندی کاروران اعزامی ایران در این بازیها از ششم به چهارمی ارتقا بخشید.


* درخشش نمایندگان پرورش اندام ایران در مستر المپیای آماتور روسیه

مسابقات مستر المپیای آماتورهای جهان با حضور ۸۲ ورزشکار از ۲۱ کشور طی روزهای 7 و 8 آذر ماه در مسکو روسیه پی گیری شد و تیم اعزامی کشورمان به این رقابتها با سه طلای بابک اکبرنیا، مرتضی مشایخ و مرتضی اویسی پاک نیت، سه نقره حمید لکزایی، آیت نجدباقری و رضا باقرزاده و چهار مدال برنز سجاد محمدی، مصطفی اسکندری، مهدی پیرسراندیب و مجتبی نوترکی موفق ترین رقابتها نام گرفت.

علیرضا صاحب زمانی و امید سلیمانی دیگر فینالیست های تیم ایران بودند که به ترتیب عنوان های چهارمی و پنجمی بسنده کردند. جلال نادمی دبیر فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام به عنوان سرپرست تیم اعزامی را همراهی کرد، ضمن اینکه غلام صادقی به عنوان مربی هدایت تیم را برعهده داشت.


* قهرمانی تیم ملی ایران در مسابقات بادی کلاسیک جهانی اسپانیا

مسابقات بادی کلاسیک قهرمانی جهان با حضور 144 ورزشکار از 36 کشور در دهکده ساحلی لانوسیا اسپانیا برگزار شد، تیم ملی بادی کلاسیک کشورمان در شرایطی توانست همانند دوره گذشته عنوان نخست مسابقات قهرمانی جهان را از آن خود کند که با پنج نماینده بیشترین فینالیست را در جمع تیم‌های شرکت کننده داشت.

محمد مهدی رانی‌پور نشان طلا را به گردن آویخت، روح‌اله میرنورالهی در رقابتی نزدیک با حریف کره‌ای به مدال نقره رسید و جواد سلطانی مقام سوم را کسب کرد. همچنین یک عنوان چهارمی توسط مهدی پروانی بدست آمد و مجتبی ارزشمند که سایت فدراسیون جهانی از او به عنوان یک چهره جدید یاد کرد، به مقام ششمی رسید.

اما در جدول رده‌بندی نهایی توزیع مدال‌ها، پس از ایران، اسپانیا با یک طلا، یک نقره و یک عنوان پنجمی و کره جنوبی با یک طلا، یک برنز و یک عنوان چهارمی عناوین دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

ناصر پورعلی فرد به عنوان سرپرست، رضا سلطانی به عنوان مدیر سازمان تیم‌های ملی و علی نعمتی به عنوان مربی تیم اعزامی را همراهی کردند.


* جایزه مدیریت ممتاز فدراسیون جهانی برای پورعلی فرد

اما در کنار تمام افتخاراتی که تیم های اعزامی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام در رقابتهای جهانی و آسیایی در سالجاری بدست اوردند، کسب کردند، انتخاب ناصر به عنوان مدبر برتر از سوی IFBB حلاوت خاصی داشت.

حضور ناصرپورعلی فرد در مجمع سالانه فدراسیون جهانی و دریافت عنوان جایزه ممتاز مدیریت از سوی رافائل سانتونجا رئیس IFBB افتخاری دیگر را برای جامعه ورزش ایران، در عرصه مدیریت به ارمغان آورد تا فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام کشورمان جدا از کسب نتایج درخشان خود اینبار در عرصه مدیریت بدرخشد.

* حضور رئیس فدراسیون جهانی برای اولین بار در ایران

گذشته از برگزاری پر تعداد مسابقات داخلی در رشته های پاورلیفتینگ و پرورش اندام،مچ اندازی و قوی ترین مردان، اولین دوره مسابقات آزاد فیزیک قهرمانی کشور با حضور 357 ورزشکار از سراسر کشور 17 بهمن سال جاری در 6 دسته قدی برگزار شد و رافائل سانتونجا رئیس‌ فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام که برای بازدید از امکانات ایران به منظور میزبانی مسابقات جهانی و همچنین دیدار با مسئولان ارشد ورزش کشورمان به ایران سفر کرده بود، در این مسابقات حضور داشت و در حاشیه برگزاری این رقابت ها از ناصر پورعلی فرد به عنوان مسئولی که در راه رشد، توسعه و سالم سازی این ورزش گام برداشته است تجلیل کرد.

همچنین پاول کران بوک، رئیس کمیته داوران IFBB نیز در نخستین دوره رقابت های فیزیک کشوری حضور داشت تا نظاره گر عملکرد داوران ایرانی باشد که در نهایت از داوران ایرانی به خوبی یاد کرد و عقیده داشت که داوران ایرانی از سطح بسیار بالایی در قضاوت برخوردارند و آنها می توانند بهترین قضاوت ها را در هر مسابقه ای داشته باشند.

در ادامه حضور این دو مقام ارشد رشته بدنسازی و پرورش اندام در کشورمان، اولین سمینار 2 روزه بین المللی علم و ورزش به منظور فراهم ساختن فرصتی مناسب برای گفتگوی سازنده علمی و ورزشی میان داوران و مربیان رشته بدنسازی و پرورش اندام سراسر کشور و همچنین آشنا کردن آنها با آموزه های علمی و آموزشی و آخرین متدهای علمی روز دنیا برگزار شد.

* ایران میزبان مسابقه بین المللی بن ویدر

پس از سفر رئیس فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام به ایران برگزاری مسابقه یادواره بن ویدر در سال 2015 در تهران قطعی شد و ورزشکارانی از سراسر جهان برای رقابت با یکدیگر به ایران سفر خواهند کرد.

نخستین بار این جام در سال 2013 در کشور یونان و سپس در سال 2014 در کشور چین بر گزار شد و ایران سومین برگزار کننده این رقابت ها به حساب می آید.